Round 3

Results
Manly 32 (Lope Goidubu 2, Joshua Fepulai, Benjamin Lofthouse, Dane Oostendorp-Power, Keith Titmuss tries; Cooper Johns 4 goals) def. Western Sydney Academy of Sport 4 (Ethan Clark-Wood try) at Lottoland. Date: Sat Feb 25; Kick off: 11:30am (local time); Referee: Tom Cambourn.

Manly: 19 Junior Moaga, 2 Alfred Smalley, 3 Dane Oostendorp-Power, 4 Benjamin Lofthouse, 15 Lope Goidubu, 6 Cooper Johns, 14 Tremaine Terzis, 8 Keith Titmuss, 7 Sam Verrills, 10 Thomas Hardcastle, 11 Kurt Schultz, 17 Lachlan Navale, 13 Finn Heath. Int: 9 Cody McNiece, 12 Joshua Fepuleai, 18 Sean Vaivelata, 22 Nicholas Kairouz.
Western Sydney Academy of Sport: 1 Hayden Bonanno, 4 Michael Pokia, 15 Zac Duclos, 3 Ethan Clark-Wood, 5 Byron Donovan, 7 Dylan White, 17 Tyran Petit-Young, 8 James Owen, 9 Isaiah Niumata (c), 19 Nikolas Savage, 11 Chase Chapman, 12 Ashley Dunlop, 21 Tevita Piukana. Int: 13 Kohen Wright, 18 Nevada McMeekin, 20 Alvin Ekes, 24 Luke Puru.


Illawarra 54 (Jalal Bazzaz 2, Blair Grant 2, Sam McCann 2, Jye RIchards 2, Jiye Ellis tries; Zaan Weatherall 9 goals) def. Parramatta 26 (Valance Harris, John-Paul Nohra, Alex Seve, Vea Tapaatoutai, Charbel Tasipale tries; Kyle Schneider 2, Alex Seve goals) at New Era Stadium. Date: Sat Feb 25; Kick off: 12:30pm (local time). Referee: Andrew McRae.

Parramatta: 1 John-Paul Nohra, 2 Cliff Lea’aetoa, 19 Ethan Parry, 4 Peter Tevaga, 5 William Kei, 6 Alex Seve, 20 Hyrum Wichmann, 17 Stefano Utoikamanu, 9 Vea Tapaatoutai, 10 Mark Tepu-Smith, 11 Kyle Cassel, 12 Charbel Tasipale, 13 Jesse Cronin. Int: 3 Dennis Mataia, 14 Kyle Schneider, 16 Valance Harris, 18 Dallas King.
Illawarra: 1 Jiye Ellis, 2 Tyson Simpson, 3 Ethan Abou-Ghaida, 4 Drew Gough, 5 Sam McCann, 6 Zaan Weatherall (c), 14 Blair Grant, 20 Josh Honan, 9 Jye Richards, 10 Bailey Dickinson (c), 19 Ben Fulton, 12 Matthew Delbanco, 13 Shalom O’Ofou. Int: 8 Matthew Nicholson, 17 Joshua Uta, 18 Jalal Bazzaz, 21 Joseph Dickson.


Central Coast 16 (Tallis Angianga, Elih Jackson, Mokena Moeke tries; Blake Taaffe 2 goals) def. North Sydney 12 (Kiaanu Ashby, Arisento Bou-Sleiman tries; Jeremy Gibson 2 goals) at Morrie Breen Oval. Date: Sat Feb 25; Kick off: 12:30pm (local time). Referee: Clayton Wills.

Central Coast: 1 Blake Taaffe, 2 Tallis Angianga, 3 Jack Frasca, 4 Jacob Kernick, 5 Tamani McInnes-Cama, 6 Samuel Paul, 7 Kyle McLean, 8 Jake O’Meley, 9 Chase Partridge, 10 Mokena Moeke, 11 Raymond Kaifa, 19 Lachlan Bell, 13 Elih Jackson. Int: 14 Harrison Edwards, 15 Bailey Scott, 16 Scott Casson, 17 Benjamin Ma’u.
North Sydney: 1 Lachlan Daly-O’Reilly, 2 Kiaanu Ashby, 3 Arisento Bou-Sleiman, 4 Sean Sabutey, 5 Ali Saad, 6 Jeremy Gibson, 7 Dean Kammel, 8 Matthew Hammond, 9 Jayden Griffin (c), 10 Dante Taliai, 11 Kyle McCudden, 12 Reece Christodoulou, 13 Zach Borg. Int: 14 Matthew French, 15 George Yarak, 18 Leonardo Frustaci, 20 Jonathan Papantoniou.


Penrith 20 (Matthew Faauila, J’maine Hopgood, Justin Jones, Daine Laurie tries; Toby Westcott 2 goals) def. Sydney 12 (Jake Kambos, Sheldon Rogers tries; Sheldon Rogers 2 goals) at Windsor Sporting Complex. Date: Sat Feb 25; Kick off: 1:30pm (local time). Referee: Daniel Luttringer.

Team: 1 Daine Laurie, 2 Justin Jones, 3 Jake Tago, 4 Thomas Lofts, 5 Matthew Faauila, 6 Brendan Hands, 7 Toby Westcott, 8 Brad Gaut, 9 Dylan McBain, 10 Rocky Togatuki, 11 Shannon Harris, 12 Alexander Myles, 13 J’maine Hopgood (c). Int: 14 Ryan Pritchard, 15 Lindsay Smith, 16 John Trimboli, 17 Shawn Blore.
Team: 18 Felly McHughes, 2 Tyrell Neiufi, 3 Ethan Quai-Ward, 4 Reece Tapine, 5 Awatere Kiwara, 6 Shannon Gardiner, 7 Jake Hazard, 8 Miller Leilua, 9 Sheldon Rogers, 10 Samuel Lilomaiava, 11 Ethan O’Neill, 12 Jake Kamobs, 13 Phillip Makatoa Int: 14 Bayleigh Bentley-Hape, 15 Grant Taulafo, 17 Duwayne Fuimaono, 18 Luca Moretti.


Newcastle 84 (Ofa Manuofetoa 4, Mathew Croker 3, Gary Anderson 2, Tex Hoy 2, Jock Madden 2, Phoenix Crossland, Teva Mataora, Callum Wesley tries; Jock Madden 10 goals) def. West Coast 14 (Tyler Hunt, Sheldyn Moody, Christian Smith tries; Kade McDonald goal) at Lark Hill Sports Complex. Date: Sat Feb 25; Kick off: 10:30am (local time). Referee: Ben Solomon.

Team: 1 Kade McDonald, 17 Quentin Cunningham, 3 Greg Lingard, 4 Kristian Williams, 5 Sheldyn Moody, 6 Christian Smith, 7 Tyler Hunt, 8 Zantana Tupuono-Pomare, 9 Bowman Stein, 10 Tevita Ngaruhe-Lavulo, 11 Oliver Callan, 12 Joshua Bransby, 13 Everton Newton. Int: 14 Grason Makara, 15 Ethan Gourgaud, 18 Caleb Norton, 20 Aidan Carstairs.
Team: 1 Tex Hoy, 2 Teva Mataora, 3 Ofa Manuofetoa, 4 Gary Anderson, 5 Callum Wesley, 6 Jock Madden, 7 Phoenix Crossland, 8 Thomas Baker, 9 Luke Huth, 10 William Finau, 11 Timanu Alexander, 12 Brock Gardner, 13 Mathew Croker (c). Int: 14 James Bradley, 15 Grant Anderson, 16 Ben Talty, 17 Neihana Oldham.


Western Suburbs 26 (Nathan Tui 2, Ryan Delponte, Dee Ioapo, Rua Ngatikaura tries; James Tautaiolefua 3 goals) def. Canterbury 18 (Pule Sua 2, Thomas Anderson tries; Brandon Wakeham goals) at Campbelltown Stadium. Date: Sat Feb 25; Kick off: 1:30pm (local time). Referee: Cameron Turner.

Western Suburbs: 1 James Tautaiolefua (c), 2 Freddy Kini, 3 Nathan Tui, 4 Joseph Stewart, 5 Dee Ioapo, 6 Ryan Delponte, 7 Gus Garzaniti, 8 Felix Smith, 9 Rajko Jankovic, 10 Kobe Chamberlain, 11 Alaptai Potifara (c), 12 Matthew Morgan, 13 Lucas Castle. Int: 14 Rua Ngatikaura, 16 Jonathan Talamaivao, 20 Blake Clayton, 24 Aaron Wilson.
Canterbury: 1 Zac Hetherington, 2 Kytak Chan, 3 Amosa Manu, 4 Tui Katoa, 5 Kolinio Saukuru, 6 Tommy Talau, 7 Brandon Wakeham, 8 Soane Matavesi, 9 Lachlan Talau, 10 Pesamino Pasina, 11 Jacob Winterstein, 12 Sosaia Talivakaola, 13 Pule Sua. Int: 15 Thomas Anderson, 16 Moses Faeamani, 17 Evander Swann, 20 Jonty Timoti.


St George 34 (Shondre Lee-Silva 2, Shaun Sauni-Esau, Maylee Semu, Eniasi Tokelau tries; Liam Christensen 5 goals) def. Canberra 20 (Darren Caulton, Lachlan Eveston, Jahlon Governor, Kristian Jensen tries; Kristian Jensen 2 goals) at Raiders Club. Date: Sat Feb 25; Kick off: 2:00pm (local time). Referee: Nathan Loveday.

Canberra: 1 Jahlon Governor, 2 Darren Caulton, 3 Harley Smith-Shields, 4 Daine Spencer, 5 Kane Allan, 6 Kristian Jensen, 19 Joe Roberts, 20 Montelle Le’afa Sione, 9 Zane Wallace, 10 Thomas Robertson, 8 Alifeleti Ngahe, 12 Gideon Afemui, 13 Jesse Dent (c). Int: 16 Jermayne Cook, 17 Joel Ambrose, 21 Matthew Dragisic, 22 Lachlan Eveston.
St George: 1 Ethan Hicks, 2 Jason Saab, 3 Joshua Delailoa, 4 Shaun Saun-Esau, 5 Shondre Lee-Silva, 6 Cassius Wright, 21 Liam Christensen, 14 Angus McElroy, 9 Harris Georgopoulos, 10 Enasi Tokelau, 11 Simeone Taateo, 12 Stanley Malae (c), 13 Alex Laboulet. Int: 8 Maylee Semu, 15 Volkan Er, 17 Les Abdennour, 18 Ryan Sherlock.


Cronulla 30 (Tom Caughlan, Jonaiah Lualua, Jensen Taumoepeau, Teig Wilton, Bronson Xerri tries; Luke Metcalf 5 goals) def. South Sydney 24 (Nicholas Mougios 2, Josh Cook, Wesley Veikoso tries; Dean Hawkins 4 goals) at Southern Cross Group Stadium. Date: Sat Feb 25; Kick off: 2:30pm (local time). Referee: Shaun Greentree.

Cronulla: 1 Dylan Smith, 2 Jonaiah Lualua, 3 Bronson Xerri, 4 Ronaldo Mulitalo, 5 Jensen Taumoepeau, 6 Angus Ernst, 7 Luke Metcalf, 8 Fine Kula, 9 Isaac Longmuir, 10 James Roumanos, 11 Teig Wilton, 12 Tom Caughlan, 13 Monty Raper. Int: 14 Harry Smith, 15 Trace Davidson, 16 Rhys Ward, 17 Franklin Pele.
South Sydney: 1 Jonathan Mitsias, 2 Sione Folau, 3 Nicholas Mougios, 4 Isaiah Tass, 5 Jacob Stephenson, 6 Triston Reilly, 7 Dean Hawkins, 8 Ky Rodwell, 9 Josh Cook, 10 Daniel Fifita, 11 Joseph Los’e, 12 Joseph Ngere, 13 Maila Chan-Foon. Int: 14 Max Jolley, 15 Raine Dellow, 16 Wesley Veikoso, 17 Che Hyslop.

Advertisements